Suunto » Haberler » Dalış Saati Seçimi İçin İpuçları

Dalış Saati Seçimi İçin İpuçları

Spor saatler arasında en fazla dikkat çeken dalış saati alırken dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurmak, zaman yönetiminin çok önemli olduğu dalış sporlarında olmazsa olmazdır. Tuzlu suya ve tatlı suya yapılan dalış sporlarında zaman sınırlamasını bulunduğundan, bu aktiviteleri yaparken zamanı kontrol altında tutabilmek için özel olarak geliştirirken spor saat modellerini tercih etmeniz gerekir. Su altında verimli şekilde kullanılmak üzere özel olarak üretilen dalgıç saatleri, bu spor alanlarında etkin biçimde kullanıma uygundur.

Yüksek su dayanımı olacak şekilde üretilen dalgıç saat tasarımları, farklı su sporlarında ve yüzme alanında rahatlıkla kullanılabilir. Bu aksesuarı kullanırken hayatı kolaylaştıran işlevsel özelliklerini daha iyi değerlendirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. Dalgıç saat satın alırken nelere dikkat etmeliyiz bilmiyorsanız, dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için bir araya getirdik.

Dalış Saati Alırken Karar Vermenizi Kolaylaştıran Detaylar
Dalış saati satın almadan önce, bir saatin standart olan su dayanımını ve su altında kullanıma uygunluğu arasındaki belirleyici farkları bilmek çok önemlidir. Birçok saat modelinde ve elektronik cihazda karşınıza çıkan IPS derecesi, ürünün tam anlamıyla su altında kullanıma uygun olduğunun bir ispatı değildir.

Bir aksesuar üzerinde 30 metre derinliğe kadar kullanılabilir ibaresinin yazması, cihazın suyun altında verimli şekilde çalışmaya devam edeceğini gösteren bir belirleyici unsur değildir. Bu ibare aslında cihazın sıvıya maruz kaldığı anda belli bir dayanma seviyesine sahip olduğunu gösterir. Dalış saatinin kullanımı için bazı kriterler vardır ve bu farklı kriterler bazı dayanıklılık testlerle belirlenebilir.


Saatlerin su altında kullanım için uygun olup olmadığı ISO 2281 kriterleri göz önünde bulundurularak tespit edilir. Bu uygunluğun tespit edilebilmesi için birbirinden farklı işlemler yapılır. Özellikle saatin 10 cm derinlikte yaklaşık bir saat boyunca bekletilmesi yapılan testler arasında başta gelir. Bu sırada plakaların çeşitli ısı ölçülerine göre gösterdiği direnç, yapılan dayanıklılık testlerinin en önemli parçası olarak kabul edilir. Bu ürünler aynı zamanda yüksek hava basıncına da maruz bırakılarak, tüm testleri başarıyla geçen saatler dalış saati kategorisinde kullanım için son derece uygundur.

Dalış Şartlarında Uyumlu Saat Modeli Nasıl Olmalıdır?
Dalış sporlarında kullanılması hedeflenen dalış saatlerinin 100 metre derinliğe kadar su geçirmezlik seviyesine sahip olması şarttır. Birçok farklı dalış saati seçeneği arasından seçim yaparken bu standartlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca şok absorsesi de su altında aktif şekilde kullanılması hedeflenen saatlerde bulunması gereken diğer özelliklerden biridir. Tatlı su ve denizde su altında çok yüksek derecelerde basınç bulunmaktadır.

Dalış esnasında kullanılan saatin bu basınca karşı direnç gösterebilmesi için yüksek derecede absorse özelliğine sahip olması beklenir. Ayrıca şık tasarıma sahip olması, serbest dalış saatlerinde en az dayanıklılık kadar önemli bir yere sahiptir. Su altında kullanılırken pratik olması için ürünün ergonomik bir tasarıma sahip olması gerekir.

Ayrıca dalış saatinin düğmeleri, kadranı dalış eldiveniyle kullanılmak üzere dizayn edilmiş olmalıdır. Kadran yapısı, dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliktir. Koyu renk tonlarına sahip olan kadran bölümünün üzerine fosforlu rakamlara sahip olan saatler dalış sporları için son derece uygun bir seçenektir.

Dalış saatlerinin rutin bakımının hiç aksatılmadan yapılması, saatin verimli şekilde kullanılması ve uzun ömürlü olması açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda conta değişimini belli aralıklarla yapmak önemli bir noktadır. Su altında uzun süre boyunca kalmak zorunda olan aksesuarların conta kısmı çok daha kısa süre içerisinde eskiyebilir.

Bu kısımların yıpranmış olması ve bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi büyük zararlara neden olabilir. Fark edildiği an conta değişimi yapmak ve bu durumu göz ardı etmemek önemli bir husus olarak karşınıza çıkar. Ayrıca plastik olan parçalar ve vidalarında gerektiğinde değişimi yapılmalıdır.


Akıllı analog ya da dijital dalış saatlerini kullanırken cam temizliğini düzenli olarak yapmak tavsiye edilir. Kadranın önünü kapatan cam kısmı her ne kadar özel olarak üretilmiş olsa bile, sürekli sıvıyla temas halinde olduğunda eskiyebilir. Özellikle de tuzlu suya dalış yapılırken kullanılan saatlerde bu sorunun görülme ihtimali çok daha yüksektir.

Dalış saati, kullanıcı deneyimleri dikkate alınarak tercih edilmesi gereken ürünlerden biridir. Alınan saatin yapılan spor aktivitesinin getirdiği şartlara uyumlu olması olmazsa olmazdır. Saatin bakımı ise mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılmalı ve ev ortamında amatör şekilde müdahale edilmemelidir.

Farklı Özelliklere Sahip Akıllı Saat Modelleri İçin Sporterest
Spor aktiviteleri, doğru ve yerinde ekipmanlar kullanıldığında çok daha keyifli ve verimli bir performans ortaya koymasını sağlar. Dalış saati ve koşu saati gibi spor aktivitesine uygun özelliklerle donatılmış akıllı saat seçenekleri, spor konforunuzu arttırır.

Günlük hayatta çok önemli bir yeri olan su, aksesuar olarak en aktif şekilde kullanılan kol saatlerinin hassas olan iç dizaynının uzun ömürlü şekilde kullanılabilmesi adına mutlaka belli bir su geçirmezlik seviyesinde olması gerekir.

Kol saatleri çok uzun yıllardan beri kullanılan, artık zamanı kontrol etmenin çok ötesinde işlevsel özellikleri ve şık tasarımıyla kombin tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılır. Tatil yaparken, su sporu aktivitelerini yaparken tercih edilen saatin bu anlamda su geçirmezlik özelliğinin olması ve dalış esnasında yüksek fonksiyonel özellikleriyle kullanıcı beklentilerini karşılaması beklenir.

Dalış saatleri, ISO değerlendirmeleri baz alındığında 10 ATM yani yaklaşık 100 metre derinliğe kadar suya dayanıklı olduğu belirtilen bir kriterdir. Ancak zorunlu kılınmayan bu uluslararası sertifikasyonun yerine bazı saat firmaları daha güvenilir ve güçlü olduğunu iddia ettiği farklı su geçirmezlik testleri uygular.

Saatin etrafında yer alan ve bezel olarak isimlendirilen, saatin ne kadar derinlikte kalabileceğiniz ölçme konusunda yardımcı olan bu mekanizma, dalış saatlerinin kayışının deri yerine rubber kayış olmasını zorunlu kılan özelliklerden biridir. Derinin yapı itibarıyla suya karşı daha az dayanıklılık göstermesi, bu materyalin dalış saatlerinde kullanılmamasını zorunlu hale getirmiştir. Vidalı ve kurma şeklinde tasarımı olan dalış saatleri, sahip olduğu bu düzenek ile saatin içine su kaçmasının önüne geçer.

Günümüz teknolojisinde artık yaklaşık 1500 metreye varan derinliğe kadar dayanabilen saatler üretilse bile, bu saatler daha çok saat koleksiyonerleri ve profesyoneller tarafından tercih edilip, bazı meslek gruplarının daha kolay ve rahat çalışmasını hedefleyen özelliklerle kullanıcıya sunulmaktadır.

Saat söz konusu olduğunda istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz eden Sporterest, saat üretiminde bu ihtiyaçları göz önünde bulundurur ve beklentilerinizi karşılayan ürün portföyü ile dikkat çeker. Spor aktivitelerinde kullandığınız aksesuarın üst düzey kalite standartlarında olmasını ve etkin spor yapmanın kolaylığını tercih ettiğiniz saat modeliyle deneyimlemek için Sporterest web sitesine göz atabilir, kalite farkını tek tıkla yaşayabilirsiniz. Akıllı saat satın alırken firma kalitesi, güvenilirliği çok önemlidir.

Özellikle kullanıcıların bi akıllı saatten ne beklediğini analiz ederek buna uygun son derece özel tasarımlar sunan Sporterest bu konuda memnuniyet odaklı geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Özel günlerde sevdikleriniz için işlevsel bir hediye almak ya da kendinize şık bir jest yapmanız için Sporterest’ her zaman sizi bekliyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim