Suunto » Haberler » Doğada Kaybolmadan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğada Kaybolmadan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğa yürüyüşleri, genellikle hayatta kalmanın ön planda tutulduğu son derece riskli sporları içeren keyifli saatler yaşatır. Bu riskleri en aza indirmek için mümkün olduğunca dikkat etmek gerekir. Bu olası risk ve kazaları göz önünde bulundurarak, gün boyunca doğa ile iç içe olmanın hazzını en doruklarda gönül rahatlığı ile yaşamak için dikkat etmeniz gereken bu hususlar, çoğu zaman hayat kurtarabilirler.

Doğa ortamı, çok sevilen ancak yaşam şartlarının son derece çetin olduğu bir alandır. Bu zor şartlarda mücadele etmek, kaybolduğunuz takdirde hayatta kalmak ise sadece doğa sporlarıyla uğraşan kişilerin başına gelmekle kalmaz. Bu zor durumda kendinizi kurtarmak için sahip olmanız gereken bazı bilgiler, doğa sporcusu olmak şart olmaksızın hayatınızı kurtaracaktır. Doğada kaybolduğunuzda ne yapmanız gerektiğini bilmek, büyük ölçüde tehlikelere karşı koyabilmenizi sağlar.

Doğada Nasıl Davranılmalı?

Şehir hayatında yoğunlaşan kalabalık, çarpık yapılaşma ve buna bağlı ortaya çıkan trafik çilesi büyük kentleri yaşanmaz bir hale getirmeye başladı. Bunun sonucunda ise bu modern hayatın insana yansıyan zorluklarından kaçmak isteyenler için çare sadece doğada bulundu. Bu etkenlerden sonra doğaya olan ilgi ve alakanın artması, insanlardaki bilgisizlik ve deneyimsizliğin geri dönüşleri doğada yaşanan pek çok kaza ve kaybolma vakalarının vuku bulmasına neden olmuştur.

Doğada kaybolma durumlarında özellikle ilk dakikalar, kişi için yaşamsal anlamda çok kritiktir. Bu yüzden kazazedenin ve yardım için giden kişilerin bu aşamada doğru davranması ve hata yapmaktan kaçınması çok önemlidir. Hatalı ve eksik bir davranışta bulunmak, üzücü ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle doğada vakit geçirirken karşılaşabileceğiniz olası acil durumlarda, yaşama devam etmek ve hayatta kalabilmek için gereken beceri ve temel eğitime sahip olmanız gerekir.

Doğada hayatta kalmak, büyük ölçüde kişinin kendi becerisine ve bilgisine bağlıdır. Geçmiş dönemlerde yaşanan doğa yürüyüşlerinde kaybolma ve kaza durumlarında bu kişilerin şu an hayatta olmamasının en temel sebebi, nasıl hareket edeceği konusunda bilgi sahibi olmamasından kaynaklanır. Bu yüzden şehir yaşantısından kaçmak isterken, doğanın kucağında herhangi bir istenmeyen durum yaşanması halinde ne gibi adımlar atmanız gerektiği konusunda donanımlı olmalısınız.

Doğaya kendinizi bırakmadan önce, doğada yaşam konusunda ilk olarak temel bir eğitim almış olmalısınız. Mevsim şartlarına ve yapmak istediğiniz spora uygun ekipmanlara sahip olmak öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken hususlardır. Sonrasında olası bir aksilikte hayatta kalabilmek için ilk müdahale yapmanız ve buna bağlı ilk yardım bilgisine sahip olmanız hayati derecede önemlidir. 

Yanınızda bulunan kişinin bu konularda çok donanımlı olduğunu düşünseniz bile, bizzat kendiniz bu konularda gereken bilgiyi almayı ertelememelisiniz.  Doğadayken kaza geçirebilir, herhangi bir kazazedeye yardım etmek zorunda kalabilir ve daha da kötü olanı bu duruma düştüğünüzde doğanın kucağında tek başınıza olabilirsiniz.Bu hayatta kalma bilgileri, sadece doğada kaybolanların değil gemiyle, uçakla ya da ıssız yerlerden araçla geçmek zorunda kalanlar için de çok önemli olduğunu unutmamanızda fayda vardır.

Doğada Doğru Adımlar Atmanın Önemi

Doğa yürüyüşü sırasında bir kaza geçirdiyseniz ya da kaybolduğunuzu fark ettiyseniz sizi arayanlara kendinizden bir iz bırakmayı ihmal etmemelisiniz. Yokluğunuzu fark edip sizi bulmak için gelenlerin görebileceği bir şekilde, açık ve büyük bir noktaya, farklı malzemelerden yararlanarak bir iz oluşturabilirsiniz. Büyük bir şekilde kartoplarından ya da ağaç dallarından yazılan S.O.S (save our souls, save our ship) işareti ya da daha parlak bir renkte, açıktan ya da havadan bakıldığında fark edilecek bir malzeme o durumda hayatınızı kurtarmak için yeterli olabilir.

İz bırakmak istediğinizde doğada sarı ve kırmızı renklerin çok daha çabuk fark edildiğini unutmamalısınız. Ayrıca gerekirse giysilerinizden farklı parçalar koparıp, bulunduğunuz konumun yakınlarına kendinizden iz bırakabilirsiniz.

Doğada kaybolduğunuzda, eğer sığınacak bir alana sahipseniz ve yaşamınız için bir tehdit unsuru yoksa bulunduğunuz yerden bir yere ayrılmamak çok daha güvenlidir. Eğer böyle bir barınağa sahip değilseniz, kışın soğuk ve yağışlı hava şartlarından, yazın ise güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak için size ait bir barınak inşa etmelisiniz.

Doğada zaman geçirmeyi ve orada ki huzuru seven biriyseniz, bir barınak nasıl yapılır bu konuda gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilgilere hiç beklemediğiniz bir yerde ve aniden ihtiyaç duyabileceğinizi unutmamalısınız.

Ateş yakmanın doğada pek çok yolu olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak sık sık doğada vakit geçiren birinin yanında benzinli bir çakmak, ıslanmaz kibritler ve kesmeşeker büyüklüğüne sahip yanıcı tabletler taşıması önemlidir. Doğada kaybolduğunuzda yakmış olduğunuz ateş diğerleri tarafından çok daha kolay bir şekilde bulunmanızı sağlarken, diğer yandan üşümenin önüne geçebilir ve vahşi hayvanların size bir nebze uzak durmasına neden olur.

Kış aylarında doğada ateş yakmanız gerektiğinde, bu ateşi dallarında kar bulunan ağaçların altında yakmamaya özen göstermenizde fayda vardır. Bu karlar ateşin sıcaklığıyla eriyip ateşsinizi kısa süre içinde sönmesine sebep olabilir. Ayrıca yağmur damlalarının da ateşi hemen söndüreceğini bilmelisiniz. Bu yüzden ateş yakarken sürekli uğraşmamak için uygun bir yer seçmelisiniz. Ateş yakmak için acele etmek, hata yapmanızı sağlar. Öncelikle bol miktarda yanıcı malzeme toplayarak ateş çatısını uygun koşullara getirmeli ve ateşi hava alacak bir şekilde yakmalısınız.

Ateş yaktıktan sonra, bu ateşin üzerine koyacağınız ıslak dalların çok fazla duman ortaya çıkmasına neden olacağını bilmelisiniz. Bu durum gündüz saatlerinde daha çabuk bulunmanızı sağlayacaktır.

Doğa şartlarında kaybolmak, psikolojiyi çok zorlayabilir. Bu yüzden en olumsuz şartlarda bile soğukkanlı davranmalısınız. Bu sayede hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını daha kolay kurtarabilirsiniz. Bu anlarda çok fazla yorulabilir, üşüyebilir, aç ve susuz kalabilir ve buna bağlı olarak mücadele etmekte zorluk çekebilirsiniz. Yalnız olduğunuzda çok daha fazla paniğe kapılabilir, moral olarak düşebilir ve bunların sonucunda umutsuzluk, ölüm korkusunun tüm vücudunuzu esir aldığını hissedebilirsiniz. Bu anlarda panik yapmamak, sevdiklerinizi düşünmek ve umudu taze tutmak için çaba sarf etmek psikolojik açıdan fayda sağlayacaktır.

Kaybolduğunuzu fark ettiğiniz ilk anda durmak, çok önemli bir yere sahiptir. Bilmediğiniz bir istikamete doğru yol almaya devam etmek, yüksek bir alanda tanımadığınız bir coğrafyada alçalma çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Arama kurtarma ekiplerinde görev alan kişiler, uzun yıllardır bu deneyime sahip olduklarından sizin nerede olabileceğinizi aşağı yukarı tahmin edebilirler. Bu nedenle bulunma ihtimalinin olduğu yerleri doğru bir şekilde tespit ederek bu noktalara yoğunlaşılır. Bulunmanın muhtemel olduğu noktalardan uzaklaşmaya devam ederek hem enerjinizi boşa harcayıp, diğer yandan arama kurtarma ekiplerinin işlerini çok daha zorlaştırdığınızı ve bilmediğiniz alanlarda kaza geçirip ölme riskinin çok daha fazla olabileceğini unutmamalısınız. Doğada vakit geçirirken kaybolduğunuzu anladığınız an ilerlemeyi durdurarak kendinizden bir iz bırakıp ve bir barınak oluşturmak, bu sayede güvenli alanda beklemek için fırsatlar oluşturmalısınız.

Doğa Yürüyüşlerinin Vazgeçilmez Yol Arkadaşı: Sporterest

Sporterest kol saatleri, doğada karşılaşmanız olan muhtemel tüm risklere karşı kendinizi daha güvende hissedebilmek için tasarlanan son derece şık ürünlerdir. Doğanın kucağında içiniz rahat bir şekilde huzuru solumak ve bunu Sporterest güvencesinde yapmak için web sitemize göz atabilir, her zevke ve beklentiye karşılık niteliği taşıyan özel modellere bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabilirsiniz. Sporterest, doğanın nabzını en iyi şekilde tutar.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim