Suunto » Haberler » GPS Nedir, Ne İşe Yarar?

GPS Nedir, Ne İşe Yarar?

GPS, (Global positioning system) sinyal alışverişi sırasında yörünge içerisinde yer alan bireylerin konum bilgilerini belirlemeyi sağlamaktadır. Bu sistem uydu ve kişiler arasında bulunan mesafenin ölçülmesini sağladığından dolayı kişinin dünya üzerinde konum bilgisinin saptanmasına yardımcı olmaktadır. Uydular çok küçük bir sinyal gönderse bile bu sinyali tetikleyen GPS alıcıdır. Kişinin nerede olduğunu tespit etmek için çok önemli bir yere sahip olan GPS bu net bilgiye ulaşılması konusunda aktif rol oynar.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uzun yıllar önce geliştirilen GPS teknolojisi, son derece hassas saat sinyalleri sayesinde bulunan konumun bulunmasını sağlayan bir sistem olarak karşınıza çıkar. Cep telefonlarında ve navigasyon sistemlerinde kullanılan GPS sistemi, haritada o an bulunan konum bilgilerini göstermektedir. GPS’i akıllı telefonunuzda kullanmak için cihazda harita bilgisinin yüklü olması şarttır. Dünya çevresinde anlık olarak 24 tane GPS uydusu dolaşıyor olsa bile bunların sadece 18 tanesi aktif şekilde çalışır durumdadır.

Navigasyon uydu sistemi olarak da bilinen GPS güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Bu yüzden güneş tutulması gibi enerji kesintisi yaşanan zamanlarda çalışmaya yedek bataryayla devam etmektedir. Uyduları çok fazla yüksekte olmasından kaynaklı çok geniş bir görüş alanı vardır. Ayrıca zaman ve yer bilgisi de yayınlanmaktadır. Bu nedenle günümüzde GPS ile kaybolmak bir sorun halinden çıkmış olup yer ve konum bilgisi alarak istenilen adrese ulaşmak çok kolay bir hal almıştır.

GPS uyduları dünyayı günde iki kez dolaşabilecek kadar hızlı bir şekilde dönüş yapmaktadır. Bu sırada dünyaya göndermiş oldukları sinyaller, GPS alıcıları tarafından en kısa süre içerisinde algılanmaktadır.

Her türlü hava şartlarında ve dünyanın her yerinde çalışabilen GPS sistemi, kullanıcılara yerlerini belirlemeleri ve aynı zamanda rotalarını izleme imkânı sunmaktadır. Bu yüzden GPS sistemi kullanabilmek için GPS alıcısına sahip olmak yeterlidir. GPS sistemi ilk kullanılmaya başlandığında sadece radyo istasyonlarının yerlerini belirlemek amacıyla kullanılırken günümüzde pek çok alanda ve amaçla rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu yüzden sinyal akışının imkânsız ya da zor olduğu alanlar hariç, bu sistemi dünyanın her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GPS Nerelerde Kullanılır?

GPS sistemi, hedef sinyalleri toplayarak hedefte yer alan nesnenin yeryüzünde bulunduğu konumu belirlemektedir. Bu sistemin verimli ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için alınan bu sinyaller her an güncellenmektedir. GSP sistemi ilk olarak ABD savunma bakanlığı tarafından askeri amaçlar için kurulmuş olsa bile günümüzde pek çok alanda yaygın şekilde kullanım sağlanmaktadır. Sivil şekilde GPS kullanan kişiler hız ölçümlerini kesin bir şekilde belirleme imkânı yakalamanın yanı sıra mülklerin sınırlarını da görebilmektedir. Bu sistemde harita üzerinde koordinatlar işaret etmeye müsait olduğu için isteğe bağlı olarak fotoğraf ve görsel eklemesi de yapılması mümkündür.

Askeri amaçlar için kullanılan GPS teknolojisi, askerlerin bilinmeyen ve çok karanlık yerlerde nesneleri daha kolay bir şekilde bulmalarını sağlamaktadır. Bu sayede geniş ve açık arazilerde askerler kolay arama yapabilmekte ve hedefin havadaki ve yerdeki konumu rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların çoğu konumu tam anlamıyla tespit etmek amacıyla GPS kullanır ve birçoğu GPS olmadan çalışmaz. Haritayı kullanırken, yakınınızda herhangi bir yeri ararken, konumu bir arkadaşınızla paylaşmanız gerektiğinde GPS’den faydalanmak gerekir.

GPS kullanılan bir diğer alan olan arabalarda bu navigasyon sistemi trafikte hayatı çok büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Araçta kullanılan navigasyon sistemleri aracın konumunu net şekilde belirleyebilmek adına GNSS ağını kullanır. Arabada yer alan bu sistem uydularla mikrodalgalar aracılığı sayesinde iletişim kurabilir ve aracın yerini yerel harita üzerinde gösterebilir. GPS ile araç hareket ettiğinde konumunuz rahatlıkla izlenebilir ve benzin istasyonları, otel ya da restoran gibi yakındaki önemli noktalar gösterilebilir ya da varış noktasına giden tüm rotaları hesaplamak için kullanılır.

Teknoloji son yıllarda çok fazla geliştiğinde arabalar için GPS navigasyon sistemlerinin erişilebilir olması bu gelişmelere verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Arabalarda kullanılan bu navigasyon sistemleri pek çok yeni araçta standart şekilde kurulurken satış sonrasında da kullanılmak üzere taşınabilir üniteler olarak satın alınabilir.

Giyilebilir teknoloji olarak bahsedilen son yılların en şık ve modern aksesuarı olarak kullanılan akıllı saatlerde de GPS sistemi kullanılır. Ancak bu cihazlarda kullanılan GPS çoğu cihazdan biraz farklıdır. Akıllı saat ile GPS kullanıldığında triangülasyon denilen farklı bir yöntem kullanarak konum tespiti yapar ve bu sayede her an nerede olduğunu bilebilir. Bu triangülasyon iki sinyal arasında yer alan farklı tespit etme konusunda belirleyicidir. Biri saatin almış olduğu sinyal, diğer ise saate gönderilen sinyal şeklindedir. İki adı geçen sinyal arasında bulunan tutarsızlık tam konumu belirleyen sistemdir. Akıllı saatinize sinyal gönderebilen uydular bu sayede sizi takip edebilme fırsatı yakalamış olurlar.

Akıllı saatlerde bulunan GPS sistemi spor yaparken sağlık verilerinizi takip etmenizi, çocuğunuzun sizden uzakta olduğunda nerede olduğunu tespit etmenizi sağlar. Bununla birlikte kalp atış hızı, uyku takibi, gün içerisinde attığınız adım sayısı gibi farklı görevleri gören akıllı saat bir nevi kişisel asistanınız olarak her bakımdan işlerinizi kolaylaştırır.

Zengin Fonksiyona Sahip Akıllı Saatler Sporterest’te

Son yıllarda teknolojik gelişmelerin insan hayatına sağladığı pek çok avantaj, akıllı saatleri en trend aksesuar haline getirmiştir. Yalnızca zengin fonksiyona sahip olması değil, görsel anlamda çok şık ve estetik olması bu cihazlara olan rağbetin artmasına neden olmuştur. Özellikle aktif şekilde spor performansı sergileyen kişilere sahip olduğu özelliklerle kolaylık sunan akıllı saatler sağlık takibi, GPS takibi gibi işlevsel yönleriyle ön plana çıkmaktadır.

Bu nedenle her ihtiyaca yanıt verebilecek özelliklerle donatılan bu cihazların akıllı saat piyasasına bakıldığında pek çok farklı alternatifinin bulunduğu ifade edilebilir. Sahip olduğu şık arayüz ve işletim sistemleriyle kullanıcılara geniş bir seçenek sunan akıllı saatlerle kolunuza taktığınız an veri takibi yapabilirsiniz.

Üst seviye teknolojinin eseri olan GPS özelliği bulunan akıllı saatlerin ilk çıktığı dönemlerde model, marka, özellik bakımından çok daha sınırlı sayıda üretildiği söylenebilir. Ancak cihaz üzerinde gelişmeler ve değişimler her yıl artarak devam ettiği için farklı marka, model aracılığıyla bu yeni teknolojiden faydalanma imkânı tanıyan akıllı saatlere kaliteli ve ulaşılabilir seçeneklerle sahip olabilirsiniz. Bunun için öncelikle firma seçimi konusunda çok özenli davranmanız gerekir. Nitelikli olmayan firmalardan akıllı saat satın almak, kısa zaman içerisinde zarar etmenize neden olacağından kaliteden asla şaşmamanız tavsiye edilir.

Sporterest akıllı saat söz konusu olduğunda tasarımlarıyla üst düzey kalite standartlarında aksesuar sahibi olmanızı sağlayan oldukça profesyonel bir firmadır. Farklı özellikleriyle kullanıcıların dikkatini çeken akıllı saatlerin kordon ve kayış farkı, kullanılan malzeme kalitesi ve donanımı gibi unsurlar fiyat konusunda farklılıklar yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden Sporterest’in geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı web sitesinden kendinize ya da sevdiklerinize hediye amaçlı akıllı saat seçmeden önce ihtiyaçlarınızı iyi şekilde bilmeniz gerekir. Firmamız sizin bir akıllı saatten ne beklediğini bilerek gerçekleştirdiği seçkin tasarımlarda öncelik olarak kullanıcı memnuniyetini hedeflemektedir.

Sporterest akıllı saatte kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışının bir arada bulunduğu tek adrestir. Girdiğiniz her ortamın yıldızı olmak ve spor gibi hareketli aktiviteler esnasında sağlığınızı, konumunuzu yakından takip etmek için Sporterest farkını yaşamalısınız. Uzun ömürlü, dayanıklı ve son derece modern akıllı saat seneklerine göz atmak ve cazip fiyat aralıklarında sahip olmak için hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sporterest, akıllı saate nitelikli tasarımın tek adresi olmaya devam ediyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim