Suunto » Haberler » İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonu, atletizm sporunda sert tabanlı yollarda yapılan uzun mesafeli mukavemet koşularıdır. Birçok kişi için maraton mesafesini koşabilmek ve başarıyla sonuçlandırmak bir hedefe bağlıdır. Sınırlarını görmek isteyenler için İstanbul Maratonu parkurunu tamamlamak, kendini ispatlamak konusunda son derece başarılı olmaktadır. Ancak maratonun ciddi bir mesafe olduğunu bilerek yola çıkmak, başarı elde etmek için gereken ilk adımdır.

İstanbul Maratonuna hazırlanırken bilinçli olarak aylar süren bir zihinsel ve fiziksel hazırlık içine girmeniz gerekir. Ayrıca koşarken olası bir aksilikle karşı karşıya kalmamak için ilk maratondan önce en az bir yıl düzenli olarak koşu yapmanız gerekebilir.

İstanbul Maratonuna hazırlanırken başlangıç seviyesinde kendinizi tanımak çok önemlidir. Ancak bu şekilde parkuru zamanında tamamlayabilir ve başarı hedefinize sağlıklı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Her yıl milyonlarca insan maraton mesafesi koşarak koşucu kimliğiyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Ancak yeteri kadar hazırlıklı olmadan İstanbul Maratonu parkuruna giriş yapmak beraberinde bir takım sağlık sorunlarını getirebilir. Bu yüzden İstanbul Maratonunda koşmadan önce, doktorunuza danışmalı ve koşmanıza engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca maratona hazırlanırken ilk etapta kısa mesafe koşuları yaparak, sonrasında kademeli şekilde mesafeyi arttırdığınızda bir sorun yaşamadan gelişim kaydedebilirsiniz.

Maraton koşmak doğası gereği darbesi yüksek bir spor dalıdır. Bu nedenle sakatlanmaların birçoğu da mesafenin hızlı şekilde yükseltilmesinden ortaya çıkar. Vücut yapısının yapılan antrenmanlara uyum sağlayabilmesi için kademeli olarak mesafeyi artırmalısınız. İlk olarak 5K, 10K ve son olarak 21K gibi maraton mesafelerine odaklanmak, fiziksel anlamda sizi İstanbul Maratonuna hazırlarken diğer yandan sakatlık riskini en aza indirecektir. Maratona hazırlanmadan önce vücudun buna hazır olması şarttır. Eğer düzenli şekilde haftada toplam 30-40 km gibi mesafeleri koşuyorsanız İstanbul Maratonu parkurunu başarıyla bitirebilirsiniz demektir.

Her sene dünyada birçok maraton düzenlendiği söylenebilir. Bu maratonların her birinin mesafesi birbiriyle aynı olsa bile birbirinden çok farklı özelliklerde düzenlenmesi mümkün olabilir. Bir maratona hazırlanırken parkur özellikleri, hava durumu ya da yarışın ne kadar kalabalık olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Maratona her bakımdan hazır olmak için 3-4 ay gibi bir süre öncesinden fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanmak gerektiğinden bu kriterlere dikkate alarak hareket etmelisiniz. İstanbul Maratonu çok kalabalık bir maraton olduğundan parkuru bitirirken başarı odaklı olmalı ve rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için mutlaka öncesinde hazırlık yapmalısınız.

İstanbul Maratonuna hazırlanırken, bölgenin özelliklerine uygun bir hazırlık rutini oluşturmanız hedefe ulaşma konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca maratonun hangi mevsimde yapılacağı, hazırlık yaptığınız mevsim şartlarıyla doğru orantılı olduğunda doğru bir çalışma performansı ile başarı şansını arttırabilirsiniz. Bu noktada İstanbul Maratonu Kasım ayında ortalama iklim koşullarında planlandığından, bu mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak bir çalışma programı oluşturmalısınız. Bu sayede hazırlık idmanı yaparken maraton koşusu sırasında çok farklı bir iklimsel farklılık yaşanmayacağından İstanbul Maratonu sırasında koşuya bağlı olarak ortaya çıkabilecek problemler en aza indirilmiştir.

2023 Maraton Ne Zaman?

2023 İstanbul Maratonu Kasım ayında gerçekleşecektir. Pek çok maratonun hazırlık programında 12 ile 20 haftalar arasında bir süre planlanır. Eğer İstanbul Maratonuna katılmak istiyorsanız, ilk maratonun olduğunu varsayarsak, maratondan önceki 4 aylık süre zarfında haftada toplam hedef kademeli şekilde arttırılmalı ve 70-80 km’ye kadar çıkarılmalıdır.

İstanbul Maratonunda başarılı bir performans sergilemek için genel olarak haftada 3 ya da 5 kez koşmak yeterli olacaktır. Bu koşular çoğunlukla sohbet edebileceğiniz bir hız sınırında ilerlemelidir. Tempoyu yükseltirken haftalık mesafeyi arttırmak için vücudun kolayca adapte olabilmesini sağlamak adına önceki haftaya göre %10 mesafe arttırmamaya özen göstermenizde fayda vardır.

İstanbul Maratonu için hafta sonları yapacağınız uzun mesafe koşuları ile vücudunuzu kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ancak hazırlanma aşamasında her hafta koştuğunuz mesafeye birkaç kilometre daha eklerken, üç haftada bir olmak üzere kısa mesafe koşarak vücudunuza toparlanma süresi vermeyi ihmal etmemelisiniz. Rahat bir tempo uygulayarak yapacağınız bu koşu antrenmanları sizi fiziksel anlamda koşuya hazırlamak üzere güçlendirmekle kalmayıp aynı anda kendinize güveninizi arttırma konusunda da yardımcı olur. Ayrıca bu sayede vücudunuza enerji için yağları nasıl kullanmanız gerektiği konusunda yol gösterici olur.

Birçok maraton antrenmanında hazırlık programı için en uzun koşu 32 km’yi geçmeyecek şekilde düzenlenir. Daha uzun mesafe koşarak hazırlanmaya çalışmak toparlanma sürecini uzatırken diğer yandan sakatlanma riskini artırır. İstanbul Maratonuna son birkaç hafta kala antrenman seviyesini düşürerek dinlenmiş bir şekilde yarışa katılmak, yarış motivasyonu korumayı sağlar. Bu sayede maratonun kalan mesafesini daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

İstanbul Maratonu Kaç Km?

İstanbul Maratonu 42, 195 metre mesafe ile hedefi tamamlamak isteyen binlerce kişinin adresidir. Kasım ayında gerçekleşecek olan İstanbul Maratonuna katılıp kişisel hedefinizi tamamlayarak koşu performansınızı kanıtlamak için tam anlamıyla hazır olmak sizi rakiplerinizden bir adım öne taşır.

Koşu yaparken rakiplerinizden bir adım öne çıkmanızı sağlayacak olan en önemli etken doğru bir programla hazırlanmış olmaktır. Sonrasında ise kullanılan spor ekipmanları ile koşu performansını arttırabilir ve kendinize olan güveninizi herkese ispat edebilirsiniz.

İstanbul Maratonunda expo alanında yer alan Sporterest, maraton alanında yer alan satış standında maraton sırasında hayatınızı kolaylaştıracak olan Suunto saatleriyle dikkat çekmenizi hedefliyor.

Firma olarak maraton koşmayı çok daha zevkli hale getirecek olan profesyonel sporcu saatleriyle koşma hızını, mesafesini dijital ekrandan kontrol edebilmenizi sağlarken, diğer yandan sağlık bilgilerinizi görebileceğiniz işletim sistemiyle koşu sırasında olası bir aksilik yaşanırsa duruma müdahale edebilmenizi sağlıyoruz.

Yarışa özel olarak Suunto saatlerinde ayrıcalıklı fiyat seçenekleri sunan Sporterest, kişisel hedeflerinize ulaşabileceğiniz en doğru adres olarak bir koşucu için olmazsa olmaz olan koşu saatlerinde üst düzey kalite standartlarında bir üretimle hedeflerinize ulaşmanızı sağlıyor.

Sporterest ürettiği tüm spor saatlerinde kullanıcı istek ve ihtiyaçlarınız göz önünde bulunduran son derece nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Spor yapmayı eziyet olmaktan çıkaran özel tasarım saatleri kullanarak hem spor etkinliklerinden daha fazla verim alabilir hem de şık kordon tasarımlarıyla girdiğiniz her ortamda dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinize ulaşmanızı sağlayan Sporterest, Suunto saat seçenekleriyle koşu yaparken, yüzerken ya da profesyonel olarak yaptığınız herhangi bir spor aktivitesinin verimini arttırmayı hedefler. Ayrıca geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı Sporterest saat modellerini günlük hayatta da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışının saat söz konusu olduğunda birleştiği tek nokta olan Sporterest dayanıklı, uzun ömürlü ve özgün saat tasarımları ile her zaman için rakiplerinden önce olmayı başarmıştır. Kendinize ya da sevdiklerinize şık bir jest yaparak spor aktivitelerinde bir akıllı saatin kişisel asistanınız olması için web sitemizde bulunan her zevke hitap eden saat modellerine göz atmanız yeterlidir.

Zamanı kontrol etmenin çok daha ötesinde gerektiğinde müzik ya da bildirim yanıtlama işlevini yerine getirirken aynı zamanda kalp atış hızı gibi gerekli sağlık verilerini kontrol etmeyi sağlayan Sporterest saat modelleri firmamızda sizi bekliyor. Sporterest, saat söz konusu olduğunda seçkin üretimin tek adresidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim