Suunto » Haberler » Solar Saat / Güneş Enerjili Saat

Solar Saat / Güneş Enerjili Saat

Saat modelleri, günümüzde zamanı kontrol etmenin çok daha ötesine geçen işlevsel özellikleriyle olmazsa olmaz haline gelen aksesuarlardır. Bu ürünlerin sahip olduğu özellikleri dolayısıyla pek çok farklı çeşidi bulunur. Bu seçenekler arasında ön plana çıkan güneş enerjili saat, kimyasal enerji ile çalışan pillerin tam tersi güneş (solar) enerji birikimi yapılabilen piller kullanılarak çalışır. Solar saat modelleri sahip olduğu pek çok özellik sayesinde diğer kol saati çeşitleri ile kıyaslandığında günümüz teknolojisini en güzel yansıtan ürün olarak kullanıcıların beğenisini kazanır.

Güneş enerjisi, son dönemde çevre dostu olmasından kaynaklı çok fazla rağbet edilen bir enerji alternatifi olarak kullanılır. Küresel ısınmanın dünyamızı tehdit etmesi ve enerji maliyetinin her geçen gün katlanarak artması nedeniyle birçok sektörde güneş enerjisine geçiş yapıldığı görülür. Bu geçiş döneminde belli bir çalışma prensibinin olduğu bilinen cihaz ve araçların birçoğunda ışık enerjisinin kullanılarak tasarlanan versiyonlarının piyasaya sürüldüğü görülür. Güneş enerjili saatler bu ürünlere verilebilecek en güzel örnek olarak karşınıza çıkar.

Bir cihazın ve özellikle kol saatinin güneş enerjisi ile çalışıyor olması pek çok insana ilk başta enteresan gelmiştir. Ancak bu ilgi çekici özellik sayesinde günümüzde bu ürünlerin çok fazla arttığını ifade edilebilir. Solar saatlerin çalışma prensibi ise kullanılan uygun bir panel yardımıyla saatin güneş ışık enerjisinin toplaması sonucu söz konusu panel bazı işlemler gerçekleştirir ve güneşten aldığı ışığı enerjiye dönüştürerek cihazın çalışmasını sağlar.

Güneş enerjili bir saatin aktif şekilde çalışmaya başlaması için güneş ışığını enerjiye çevirmesini sağlayan bir panel olmalıdır. Ayrıca bu panelin sürekli şekilde güneş ışığı alabilecek bir konumda yer alması gerekir. Günümüz teknolojisi kullanılarak üretilen solar saatlerin güneş enerjisi paneli ise genellikle saatin kadran bölümünde yer almaktadır. Otomatik ya da mekanik saat seçeneklerinde kadran saatin iç mekanizmasının hepsini kaplar şekildedir. Bu sayede ışık içeriye giremez. Ancak güneş enerjisi ile çalışan saat modellerinde bu durum tamamen farklıdır.

Bu saatlerde teknoloji ön planda olduğu için tasarım itibariyle ayırt edici özellikleri bulunur. Standart saat seçeneklerinde tamamen kapalı bir panel şeklinde tasarlanan kadran bölümü, güneş enerjili saatler söz konusu olduğunda sadece bir yuvarlak çerçeve şeklinde karşınıza çıkar. Bu yuvarlağın üst kısmında bazı yazılar ve rakamlar bulunur. Saat kadran kısmının orta bölümünde boş kalan alandan ise güneş ışığı rahatlıkla içeri girer.

Saat kadranının hemen alt kısmında bulunan güneş enerjisi paneli, kadranın orta bölümünün boş olmasından kaynaklı güneş ışığı almakta zorluk çekmez. Bu panel güneş ışığı aldıktan sonra, aldığı ışığı enerjiye dönüştürür. Oluşturulan bu enerji saatin batarya kısmına gönderilerek enerjinin gerekli akşamlara gönderilmesi sağlanır ve saat çalışmaya başlar. Normal kol saatlerinde saatin pili tükendiğinde tekrar çalışmaya başlaması için hemen değiştirilmesi gerekir. 

Solar saatlerde ise kullanılan batarya ya da pil tekrar kullanılabilir ya da doldurulabilir bir mekanizmaya sahiptir. Güneş enerjisi ile çalışan saatlerde yer alan güneş enerjisi paneli ışık almaya devam ettiği süre boyunca enerji üretimine de devam eder. Bu sayede güneş enerji ile çalışan kol saatleri uzun süre boyunca sorunsuz bir kullanım deneyimi sunar.

Fonksiyonel Solar Saatlerle Teknolojiyi Yakalayın

Solar saatler güneş ışığını alarak elektrik enerjisine çeviren güneş paneline sahip olduğundan, kullanıcıya pek çok avantajı beraberinde getirerek konforlu kullanım sunar. Güneş enerjisinden faydalanmaya imkân tanıyarak her bakımdan tasarruf elde edilmesini sağlayan bu ürünler son dönemde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Solar saatlerin sunduğu avantajlar ise başlıca şu şekilde sıralanabilir:

Uzun yıllar boyunca güneş enerjisi ile kullanılan saatleri kullanabilirsiniz,

Pil ya da bataryasının bitme gibi bir durumu olmadığından değiştirilmesine gerek kalmaz,

Bakımı mekanik saat modelleriyle kıyaslandığında çok daha basittir,

Güneş enerjili saatlerin solar panel tarafından üretilen enerjisi uzun süre boyunca depolanmaya müsaittir.

Güneş enerjisi ile çalışma prensibine sahip olan solar saatlerin en çok öne çıkan özelliklerinden birisi çevre dostu olmasıdır. Otomatik ya da mekanik saatlerde bulunan batarya ve pillerin kullanım ömrü belirli bir süredir. Miadı dolan pil ya da batarya çıkartılıp yerine yenisinin takılması gerekir. Yani bu pil ve bataryalar ömrü dolduğunda atılır. Bu durum ise çevreye çok büyük zararlar verir. Bir yıl içerisinde pek çok saat kullanıcısın bu şekilde kimyasallarla dolu pilleri ömrü bittiğinde doğaya attığı düşünüldüğünde, doğanın organik yapısına çok büyük oranda zarar verilmesi söz konusudur.

Ancak güneş enerjisi ile çalışan saatlere bakıldığında bu saatler güneş ışığını gördüğü an tekrar şarj edilebilir olmasıyla dikkat çeker. Bu sayede saatin pilinin bittiğini fark ettiğinizde yeni bir pil takarak eskisinden kurtulmanıza gerek kalmaz. Saatinizin güneş ışığına ya da yapay ışık kaynağına bakması tekrar şarj olması için yeterlidir.

Mekanik saatlerin içerisinde yer alan pek çok düzenek ve aksam bulunmaktadır. Bu saatlerde yer alan tüm küçük ekipmanların yerine getirdiği bir görevi bulunur. Dolayısıyla zaman içerisinde bu akşamlarda farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilir. O yüzden mekanik bir saatin rutin olarak bakımının yapılması ve arızalarının mutlaka onarılması gerekir. Detaylı ve incelikli bu mekanizmaların bakım ve onarımı kullanıcı açısından maliyetlidir. Ancak güneş enerjisi ile çalışan saatlerin çalışması yalnızca birkaç parçaya bağlıdır. Bundan dolayı solar saatler çok daha taşınabilir boyutlarda ve kompakt şekilde tasarlanabilir. Kullanıcıya pek çok avantajı beraberinde getiren güneş enerjili saatlerin bakımı son derece basit ve kolay adımlarla gerçekleşse bile, bu saatlerin onarım ve bakımının yetkili servisler tarafından yapılması çok daha sağlıklıdır.

Güneş enerjili saatlerin pil ömrü ön plana çıkan özellikleri arasındadır. Bu saatlerde yer alan güneş enerjisi paneli ışık görmeye devam ettiği süre boyunca enerji üretimi yapmaya ve depolamaya devam eder. Yalnızca güneş enerjisi değil, solar saatlerin enerji depolanabilmesi için herhangi bir ışık kaynağı görmesi yeterlidir. Oluşan bu enerji saat bataryası tarafından çok kısa bir süre içerisinde depolanır ve bu depolama uzun süre kullanılır. Güneş enerjili saati uzun süre şarj etme sorunu olmadan konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Enerji depolayan bu güneş enerjisi paneli saatin çalışabilmesi için yeterli olacak oranda üretim sağlar. Işık görmeye devam ettikçe depolama yapan solar saat paneli sayesinde saat bataryası uzun süre dayanır. Dolayısıyla güneş enerjisi ile çalışan saatinizi çok uzun süre güneş görmeyen bir alanda bırakmadığınız sürece, sürekli şarj etmekle uğraşmanıza da gerek kalmaz.

Güneş Enerjili Saat Tasarımları Sporterest’te

Güneş enerjili saatleri diğer saat seçeneklerinden ayıran tek ve en belirgin özelliği farklı çalışma prensipleridir. Bundan hariç diğer tüm özellikleri standart bir saat özellikleriyle aynıdır. Otomatik ya da mekanik olan bir saate bulunan özelliklerin tamamı güneş enerjili saatlerde de bulunur. Ancak güneş enerjili saat seçimi yaparken yine de bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır.

Saatin uzun süre güneş almayan bir bölgede beklemesi sağlıklı değildir. Özellikle kullanılmadığı zamanlarda çekmece gibi karanlık bölgelerde solar saati bırakmak, saatin ışıksız kalmasından dolayı bataryasının bitmesine neden olabilir. Bataryası biten solar saatin ilk olarak iki saniyede bir saniye ibresinin döndüğünü görebilirsiniz. Sonrasında ise eğer hala ışık görmediyse, güneş enerjili çalışan saat durur. Kullanmadığınız sürelerde solar saati ışık alan bir konumda bırakmak önemlidir. Saatin uzun ömürlü olması için bu alanın direkt olarak güneş ışığı almasına gerek yoktur. Sadece çok karanlık olmaması yeterli olacaktır.

Ayrıca bataryası biten solar saati doldurmak için tekrar güneş ışığı alabileceği bir yere koymanız gerekir. Bu sayede aynı anda hem güneş hem de farklı ışık kaynakları ile saatin bataryası dolabilir. Güneşten ayrı olarak, saati şarj etmek istediğiniz ışık kaynağının ısı yaymamasına özen göstermeniz de fayda vardır. Bu ısı saatin aksamına zarar verebilir. Isı yayan bir ışık kaynağı ile güneş enerjili saatinizi şarj etmek istediğinizde, saati ışık kaynağından ışık alabileceği ancak ısı açısından çok yakın olmayan bir konuma yerleştirmeniz yeterlidir.

Güneş enerjili saat satın alırken firma seçimi konusunda da titiz davranmak şarttır. Sporterest bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip solar saat modellerini nitelikli şekilde satın alabileceğiniz son derece profesyonel bir firmadır. Kullanıcı memnuniyetini göz önünde bulundurarak dayanıklı, verimli ve uzun ömürlü saat seçeneklerine göz atmak ve bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında satın almak için hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Pek çok farklı saat seçeneği bulunan Suunto özgün ve kaliteli tasarımın tek adresi olarak hizmet vermeye devam ediyor. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim