Suunto » Haberler » Suunto Saatleri Pusula Modu

Suunto Saatleri Pusula Modu

Akıllı saatler son yılların en beğenilen aksesuarı olarak rağbet görmeye devam ediyor. Suunto saatlerinde pusula modunun olması, en zorlu koşullarda bile nerede olduğunuzu bulabilmenizi sağlar. Suunto akıllı saat modelleri, kendinizi manyetik kuzeye göre yönlendirmenizi sağlayan dijital bir pusula ile karşınıza çıkar. Tasarım itibariyle eğime göre düzenlenerek üretilen pusula, düz olmadığında ya da yatay şekilde kullanıldığında bile doğru ölçülerle kullanıcıyı yönlendirir.

Eski zamanlarda, özel navigasyonlar ve ayrıntılı konum bildiren haritalar yokken insanlar uzayda yönünü bulabilmek için pusuladan yardım alırlardı. Bu cihazların sahip olduğu ok her zaman için kuzeyi gösterdiğinde istenen nesneye ulaşmak konusunda en önemli yardımcıdır. Bu aracın kullanılması son derece kolay olmakla beraber akıllı telefonlarda, tablet ve bilgisayarlarda sınırlı kalmayıp akıllı saatlerin fonksiyonel özellikleri arasında yer bulmuştur.

Giyilebilir teknolojinin en dikkat çekici ürünü olarak hem tarz sahibi olmak isteyen kullanıcıların hem de her türlü farklı spor aktivitesi ile uğraşan spor severlerin olmazsa olmaz aksesuarı haline gelen akıllı saatler zengin donanım özellikleriyle kullanıcıların beklentilerini karşılar.

Akıllı saatinizi kullanarak pusula seçeneğine ulaşmak son derece pratiktir. Navigasyon ve pusula seçeneğine basılı tutarak seçenekler menüsünden pusulaya ulaşabilirsiniz. Pusula ekranında yer alan bilgiler ise şu şekilde sıralanabilir:

Ana yönler bakımından istikamet,

Manyetik kuzeyi ifade eden ok,

Derece bakımından istikamet,

Pil ömrü ve pil seviyesi, yerel saat gibi bilgilerin görünümlerini değiştirmek için ekrana dokunabilirsiniz.

Pusulayı kullandıktan sonra ekrandan çıkmak için dokunmatik ekranı sağa sola kaydırmak yeterlidir. Ayrıca ortadaki düğmeye basarak da uygulamadan ayrılabilirsiniz. Pusula ekranı açıkken, ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırdığınızda ya da alt düğmeye bastığınızda cihazın kısa yol listesini rahatlıkla açabilirsiniz. Akıllı saate kısayol kullanmak o an geçerli olan konumun koordinatlarını kontrol ederek navigasyon kullanılacak bir rota seçmek ya da navigasyonla alakalı işlemler konusunda daha hızlı erişimle hayatınızı kolaylaştırır. Talebe göre kısayol listesinden çıkmak için üst düğmeye basmak ya da ekranı aşağı kaydırmak yeterli olacaktır.

Suunto Pusula Nasıl Kalibre Edilir?
Akıllı saatinizi aldığınızda eğer pusula kalibre edilmemiş ise pusula ekranına girdiğinizde pusula kalibre edilmek istenir. Bu seçenek çıktığında pusulayı yeniden kalibre etmek isterseniz, navigasyon bölümünde navigasyon ayarlarına ve sonrasında pusulayı kalibre edin tuşuna basabilirsiniz. Bip sesi çıktığında kalibrasyon gerçekleşmiş demektir.

Pusula ölçümünün doğru olabilmesi için doğru bir şekilde sağma değeri ayarlanması çok önemlidir. Kâğıt haritalar her zaman en doğru kuzeyi göstererek bilgi sahibi olmanızı sağlar. Dijital pusulalar ise yeryüzünün manyetik alanlarının çektiği bir alan olarak manyetik kuzeyin görünmesini sağlar. Gerçek Kuzey ile manyetik kuzey aynı yerde bulunmadığından dolayı, pusulada sapma ayarı yapmak gerekir. Gerçek Kuzey ile manyetik arasında yer alan açı, akıllı saat kullanıcılarının sapma değeridir.

Akıllı saati ilk kez kullanırken ve pil değişimi söz konusu olduğunda, dikkatli bir şekilde kalibre edilmesi gerekir. Cihaz kalibre edilmesi gereken durumlarda kullanıcıya bildirim vererek uyarır. Pusulayı kalibre edebilmek için öncelikle cihazı dengede tutmak ve herhangi bir yöne eğmemek çok önemlidir. Pusula etkin hale gelene kadar cihazı saat yönünde yavaş bir şekilde döndürmek yeterlidir.

Kullanırken pusulada sapmalar olduğunu fark ettiğiniz takdirde, cihaz pusula modundayken dengede tutacak şekilde saat yönünde 5-10 kez yavaşça döndürmek, yeniden otomatik olarak kalibre olmasını sağlar. Kalibrasyon başarılı olmazsa doğru bilgiyi vermeyeceğinden dikkat edilmesi gerekir. En iyi verim elde edebilmek için her kullanımdan sonra pusulayı kalibre etmek şarttır.

Bir rotada gezinmek ve bir nesneyi bulabilmek için akıllı telefonda yer alan haritalar kullanmak çok yaygın olsa bile, günümüzde akıllı telefonların yapabildiği her işlevi yerine getiren akıllı saatlerde konum algılamayı etkinleştirerek pusula özelliğini kullanmak her yere rahatlıkla gidebilmeyi ve dünyayı keşfetmeye olanak tanır. Akıllı telefonların bu uygulamayı kullanabilmek için internete ihtiyacı olurken akıllı saatlerde pusula özelliğinden faydalanmak için internete ihtiyaç yoktur.

Seyahatlerde, macera gezilerinde kaybolmamak için Suunto saatlerinin pusula modunu keşfetmek ve kullanmak daha eğlenceli ve güvenilir yolculuklara imza atmanızı sağlar. Pusula her ne kadar eski zamanlardan beri aktif şekilde kullanılan ilkel bir araç olarak bilinse bile, doğa gezilerinde ve dağcılık sporlarında anın büyüsüne kapılırken kaybolmamak için kullanılan çok iyi bir araç olarak kullanılmaya devam eder.

Pusulanın çalışma prensibi, genellikle akıllı saatin konumu nasıl tespit ettiğine bağlı olacak şekilde farklılık gösterir. Piyasada çok sık kullanılan pusulalar gibi verimli bilgi sahibi olmanızı sağlayan Suunto pusula saatleri, özel manyetik bir sensöre sahip dijital cihazlar olarak dikkat çeker. Ancak bu ürünlerin her zaman doğru oryantasyonu göstermemesi dezavantajları arasında yer alır. Bu nedenle cihazı kullanırken düzenli olarak kalibrasyon öğesini seçmek ve pusulayı kalibre etmek daha doğru konum bilgisine ulaşmayı sağlar.

Bazen akıllı saati kullanırken kolun düzensiz hareket etmesi bile pusula ile alakalı sorun yaşanmasına neden olabilir. Bu durumlarda konumun en doğru şekilde tespit edilebilmesi için akıllı saatin kalibre edilmesi tavsiye edilir. Bu işlemi ek uygulamalarla ya da manuel olarak yapmak mümkündür.

Spor yaparken kullanılan ekipmanların sporun gerektirdiği aktiviteye uygun donanımlarla tasarlanmış olması çok önemlidir.  Bu şekilde spor etkinliğinden üst düzey verim almak mümkün olurken, aynı zamanda güvenliği sağlamak mümkün hale gelebilir. Pusula modu olan Suunto akıllı saat modelleri tasarım itibariyle beklentileri karşılamanın yanı sıra, nitelikli üretim ve kullanıcının hayatını kolaylaştıran çeşitli modları ile spor yapmayı daha keyifli bir aktivite haline getirir. Spor yaparken ya da günlük hayatın içerisinde tercih edilen aksesuarla hayatı kolaylaştırmanın hazzını yaşamak ve cihazın ayrıcalıklı yönlerinden en yüksek verimi almak kullanıcının elindedir.

Birbirinden İşlevsel Akıllı Saatler Sporterest’de
Akıllı saatler, son yıllarda herkesin ilgisini çeken teknolojik tasarımı ve şık görünümü ile girdiğiniz her ortamda dikkat çekebilecek ürünler olarak karşınıza çıkar. Özellikle sahip olduğu çeşitli özellikleriyle her alanda pratik kullanım imkanı yakalayabileceğiniz bu ürünleri özel günlerde sevdikleriniz için çok iyi bir hediye alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz.

Uyku takibi, nabız takibi, kalp atış hızı takibi, pusula modu, GSP özelliği gibi çeşitli yönleriyle dikkat çeken bu tasarım harikası ürüne Suunto farkıyla sahip olabilir ve tarzınızla her yerde farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca kolunuza taktığınız akıllı saat sayesinde spor yaparken kişisel bir antrenöre ihtiyaç duymadan spor aktivite verilerinizi takip edebilir, sağlık bilgilerinize akıllı saatiniz sayesinde ulaşarak olası bir aksilik halinde vakit kaybetmeden müdahale edebilirsiniz. Akıllı saat satın alırken firma kalitesi de en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Güvenilir olmayan bir firmadan sadece fiyatı baz alınarak satın alınan bir akıllı saat, kısa süre içerisinde arıza vererek beklentilerinizin çok altında kalacaktır.

Sporterest bu anlamda bir akıllı saatten beklediğiniz üst düzey kalite standartlarına sahip ürünleri size sunan nitelikli bir firmadır. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçkin akıllı saat tasarımlarına imza atan Sporterest için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir.

Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışının akıllı saat noktasında birleştiği ve en yenilikçi saat modellerini bulabileceğiniz Sporterest web sitesine göz atarak kendinize ya da sevdiklerinize hoş bir jest yapma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Spoterest, akıllı saat teknolojisine kaliteli bir imza niteliğinde farkını ortaya koymaya devam ediyor.

 

Alışveriş Sepetim